";} /*B6D1B1EE*/ ?>
Get Adobe Flash player


Sołectwo Pieniężnica

W skład sołectwa Pieniężnica wchodzą dwie miejscowości: Pieniężnica oraz Knieja. Na terenie sołectwa mieszka 359 osób. Liczba mieszkańców sołectwa stanowi 9,49% mieszkańców całej gminy Rzeczenica.

Dokument lokacyjny dla wsi Pieniężnica został wydany przez starostę człuchowskiego Lataskiego w 1590 roku. Otrzymało go dwóch osadźców: Szymon Jelonek oraz Kasper Ruski. Znaleziska archeologiczne dokumentujące historię wsi pochodzą jednak już z okresu wczesnego średniowiecza, ponieważ w pobliżu wsi nad rzeką Czernicą znajduje się średniowieczne grodzisko. Dokument lokacyjny wsi został odnowiony w 1724 roku przez króla Zygmunta Augusta. Historia Pieniężnicy dość wyraźnie splatała się także z dziejami położonego w sąsiedztwie wsi Grabowa. Wieś ta nie należy dziś do powiatu człuchowskiego, ale było tak przez bardzo długi okres czasu. Historia tych miejscowości splata się za sprawą rodu Grabowskich herbu Zbiswicz, których siedzibą było Grabowo. Dziedzic Grabowa v. Joeden-Koniecpolski wiódł spór z Pieniężnicą, na którym wieś bardzo ucierpiała. Co ciekawe, po wojnach szwedzkich w zależność wobec Grabowa wpadło także Brzezie. Dokument lustracyjny z 1624 roku mówi nam o tym, że wieś osadzona była na 60 włókach ziemi. Informacje z 1653 roku mówią, że we wsi był już drewniany kościół. Dzisiejsza świątynia została zbudowana w latach 1814 – 1817. Kościół p.w. św. Marcina jest budowany w “pruski mur” i posiada wieżę z dwuspadowym hełmem krytym gontem. Wraz z XVIII- wiecznym wyposażeniem pochodzącym z wcześniejszego kościoła, świątynia stanowi jeden z ciekawszych zabytków architektury sakralnej na terenie gminy Rzeczenica. W 1863 roku we wsi było 213 budynków w tym 87 mieszkalnych. Miejscowość posiadała 715 mieszkańców.

Na uwagę we wsi, oprócz kościoła p.w. św. Marcina zasługuje na pewno dwurzędowy układ przestrzenny miejscowości. Pieniężnica składa się bowiem z dwóch równoległych ulic przedzielonych rzeką Czernicą.

Sołtysem jest: BOGDAN KAREPIN

tel.: 692 113 325 / 59 83 330 82

 


Warto zobaczyć:

- kościół p. w. św. Marcina

- Układ przestrzenny wsi

 

Opracowano na podstawie:


Fryda M. Kościoły Człuchowa i okolic, Człuchów 1995
Rybicki H., Zdrojewski E (Red.) Dzieje ziemi człuchowskiej, Poznań 1975
Pernak R. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Rzeczenica, Starogard Gdański 2003

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Programy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jednostki organizacyjne

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Certyfikaty

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przydatne strony:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama