";} /*B6D1B1EE*/ ?>
Get Adobe Flash player


Sołectwo Brzezie

W skład sołectwa Brzezie wchodzą trzy miejscowości: Brzezie, Trzmielewo oraz Jeziernik. Na terenie tej jednostki pomocniczej zamieszkuje łącznie 498 mieszkańców. Jest to druga co do wielkości miejscowość na terenie Gminy Rzeczenica. Wieś została lokowana w 1590 roku przez starostę czarnieńskiego. W miejscu tym jednak już od czasów krzyżackich istniała osada. W 1599 roku dokument lokacyjny został zatwierdzony przez króla Zygmunta II Wazę. Na początku Brzezie było własnością szlachecką liczącą 20 włók obszaru. W 1664 roku wieś była już królewszczyzną i posiadała 58 włók, kowala, dwóch karczmarzy i dwóch sołtysów. Duże zniszczenia w Brzeziu przyniosły tzw. wojny szwedzkie. Doprowadziły one do sytuacji, w której wieś znalazła się w zależności od szlachty w Grabowie. Pod koniec XIX wieku miejscowość posiadała już 307 budynków i 1161 mieszkańców, wśród których 942 było katolikami a 219 ewangelikami. Z początku XIX wieku pochodzi także kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Zbudowana w 1812 roku świątynia jest zarazem najstarszym zabytkiem na terenie sołectwa. Na uwagę zasługuje fakt, że część wyposażenia kościoła: rokokowa ambona z figurami apostołów oraz rokokowa chrzcielnica pochodzą ze świątyni, która wcześniej spłonęła w pożarze wsi.

Na początku XX wieku (w 1910 roku) Brzezie było gminą wiejską, w której zamieszkiwało 1175 osób. Do ciekawostek może należeć fakt, że był wśród nich zaledwie jeden Polak. Z rąk niemieckich wieś została wyzwolona 26 lutego 1945 roku przez 3 Korpus Pancerny Gwardii Panfiłowa.

Dziś na szczególną uwagę we wsi oprócz kościoła p.w. św. Wawrzyńca z 1812 roku zasługuje duże nagromadzenie budynków drewnianych, drewniano - szachulcowych i szachulcowo – murowanych  z XIX wieku.

Część sołectwa: wsie Trzmielewo (osada założona w średniowieczu) oraz Jeziernik (dawna osada młyńska) położona jest w granicach obszaru chronionego krajobrazu utworzonego w 1981 na terenach położonych na południowy-wschód od jeziora Bielsko. Przez teren sołectwa przebiega także jeden z rowerowych szlaków turystycznych (szlak rowerowy: Trzmielewo – Jeziernik – Brzezie – Międzybórz).

Sołtysem jest: MARCIN STEFANICKI

tel.: 607 844 773

 

Warto zobaczyć:

- Kościół p. w. św. Wawrzyńca

- Unikatowa XIX wieczna zabudowa drewniana, drewniano – szachulcowa i szachulcowo- murowana.

- Tereny położone nad jeziorem Bielsko

 

 

 

Opracowano na podstawie:


Fryda M. Kościoły Człuchowa i okolic, Człuchów 1995
Rybicki H., Zdrojewski E (Red.) Dzieje ziemi człuchowskiej, Poznań 1975
Pernak R. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Rzeczenica, Starogard Gdański 2003

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Programy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jednostki organizacyjne

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Certyfikaty

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przydatne strony:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama